Kontakt

Destination Halmstad består av avdelningarna Evenemang och möten, Turistservice, Halmstads Teater och Destinationsutveckling samt stödfunktionerna Administration och Marknad. VD för bolaget är Karolina Davidsson.

Karolina Davidsson


Karolina Davidsson

VD Destination Halmstad
Tfn: 076-813 74 26
E-post: karolina.davidsson@halmstad.se

 

Att göra

  • Puffar till avdelningarna
  • Avskiljsbilder mellan avdelningarna?

Administration

Administrationsavdelningen är en stödfunktion inom Destination Halmstad.

Vid frågor kring registrering av evenemang vänligen kontakta Halmstad Tourist Center på 035-12 02 00 eller info@tourist.halmstad.se.

Sarah Forss


Sarah Forss

Chef Administration
Mobil: 070-234 35 29
E-post: sarah.forss@halmstad.se


Erica Lundberg


Erica Lundberg

Administratör
Mobil: 070-204 42 83
E-post: erica.lundberg@halmstad.se


Turistservice

Halmstad Turistservice hjälper dig att hitta ditt Halmstad. För frågor, inspiration, planering, logi- och biljettbokning når du oss på 035-12 02 00 eller info@tourist.halmstad.se. Du kan också besöka oss på Halmstad Tourist Center på Fredsgatan 5 på Halmstads Teater. Dygnet runt kan du ta dela av inspirerande tips och guider på www.destinationhalmstad.seöppnas i nytt fönsterSe våra öppettideröppnas i nytt fönster

Malin Backe


Malin Backe
(fd Ågren)
Chef Turistservice
Tfn: 072-083 37 56
E-post: malin.m.backe@halmstad.se

Karin Jonasson


Karin Jonasson

Destinationssäljare
Tfn: 035-12 02 00 (vxl)
E-post: karin.jonasson@halmstad.se

Anneli Wahlström


Anneli Wahlström

Destinationssäljare
Tfn: 035-12 02 00 (vxl)
E-post: anneli.wahlstrom@halmstad.se

Alexandra Kaths-Winje


Alexandra Kahts-Winje

Destinationssäljare
Tfn: 076-698 57 02
E-post: alexandra.kahts-winje@halmstad.se

Johan Persson

Johan Persson
Destinationssäljare
Mobil: 072-208 26 28
E-post: johan.persson@halmstad.se

 

Evenemang och möte

Avdelningen evenemang och möten är uppdelad i två områden: Halmstad Convention Bureau som värvar evenemang och möten samt Projekt och evenemang som genomför större evenemang.

Ann Johansson


Ann Johansson

Chef Evenemang och möten
Mobil: 070-670 75 84
E-post: ann.johansson@halmstad.se


Halmstad Convention Bureau

Halmstad Convention Bureau värvar och utvecklar möten och evenemang. Vi stöttar dig som vill genomföra ett möte eller ett evenemang i hela processen, från idé till genomförande och utvärdering. Oavsett om du är medlem i en organisation eller är en extern arrangör kan du få hjälp av oss. Vårt stöd är kostnadsfritt.

Läs mer om våra tjänster på halmstadcvb.se.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Linda Hellring


Linda Hellring

Projektledare
Mobil: 070-665 25 71
E-post: linda.hellring@halmstad.se


Karin Prina


Karin Prina

Projektledare
Mobil: 070-812 50 25
E-post: karin.prina@halmstad.se


Projekt och evenemang

Projekt och evenemang arbetar just nu främst med SM-veckanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 2021. År 2021 står Halmstad värd för SM-veckan för tredje gången. SM-veckanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster arrangeras av Riksidrottsförbundetlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster (RF) i samarbete med berörda specialidrottsförbund (SF) och en värdstad. Sveriges Televisionlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster (SVT) sänder SM-veckan i TV. Syftet med SM-veckanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster är att under en veckas tid genomföra svenska seniormästerskap i olika idrotter på en och samma plats. SM-veckanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster genomförs varje år.

Johnny Ewerstein


Johnny Ewerstein

Projektledare, SM-veckan 2020
Mobil: 070-234 02 41
E-post: johnny.ewerstein@halmstad.se


Julia Jönsson


Julia Jönsson

Koordinator
Mobil: 070-553 74 28
E-post: julia.jonsson@halmstad.se


Linus Engdahl


Linus Engdahl

Projektkoordinator, SM-veckan 2021
Mobil: 070-280 56 29


Halmstads Teater

Halmstads Teater erbjuder ett rikt program av föreställningar. På Halmstads Teater arrangera även konferenser och möten – stora som små.

Webbplats: www.halmstadsteater.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: halmstadsteater@halmstad.se

Henrik Drakenberg


Henrik Drakenberg
Chef Halmstads Teater
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: henrik.drakenberg@halmstad.se


Mikael Sällstrom


Mikael Sällström
Scenmästare
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: mikael.sallstrom@halmstad.se


Victor Svensson
Tekniker
Telefon: 035‑13 73 90 (växel)
E‑post: victor.svensson@halmstad.se

Samir Katadzic


Samir Katadzic
Koordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: samir.katadzic@halmstad.se


Åsa Nilsson


Åsa Nilsson
Bokningskoordinator konferens
Telefon 035-13 73 90 (växel)
E-post: asa.nilsson@halmstad.se


Lizette Hedkvist Sundsten

Lizette Hedkvist Sundsten
Vikarierande bokningskoordinator föreställningar
Telefon 035‑13 73 90 (växel)
E‑post lizette.hedkvist.sundsten@halmstad.se

Patrik Sköld


Patrik Sköld

Bokningskoordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: patrik.skold@halmstad.se


Eva Nilsson


Eva Nilsson

Koordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: eva.nilsson2@halmstad.se


Åsa Elofsson


Åsa Elofsson

Kommunikatör
Mobil: 070-60 19 467
E-post: asa.elofsson@halmstad.se


Carina Nilsson


Carina Nilsson

Bokningskoordinator föreställningar
Föräldraledig från 18 juli

 

Marknad

Marknadsavdelningen är en stödfunktion inom Destination Halmstad.

Marcus Andreasson


Marcus Andréasson
Chef Marknad
Mobil: 072-150 35 22
E-post: marcus.andreasson@halmstad.se

Lisa Berggren


Lisa Berggren

Kommunikatör
Mobil: 073-387 77 43
E-post: lisa.berggren@halmstad.se

Lasse Partanen


Lasse Partanen

Kommunikatör
Mobil: 070-844 56 41
E-post: lasse.partanen@halmstad.se

Åsa Elofsson


Åsa Elofsson

Kommunikatör
Mobil: 070-60 19 467
E-post: asa.elofsson@halmstad.se

Mikael Börner


Mikael Börner

Kommunikatör
Mobil: 076-697 62 21
E-post: mikael.borner@halmstad.se

Camilla Axelsson


Johan Larsson Jufvas
Projektledare och destinationsutveckling
Mobil: 073-049 35 01
E-post: johan.larsson.jufvas@halmstad.se

Camilla Axelsson


Camilla Axelsson
Föräldraledig



Destinationsutveckling

Att aktivt utveckla en destination ger tydliga vinster för samhället i stort. Turismen är en stark tillväxtbransch – som skapar dessutom nya arbetstillfällen med stark lokal förankring.

Läs mer om hur vi arbetar med destinationsutveckling och Halmstads Besöksnäringsstrategi – strategi 2030.

Camilla Axelsson


Johan Larsson Jufvas
Destinationsutveckling kultur. Projektledare
Mobil: 073-049 35 01
E-post: johan.larsson.jufvas@halmstad.se

Alexandra Kaths-Winje


Alexandra Kahts-Winje

Destinationsutveckling mat. Destinationssäljare
Tfn: 076-698 57 02
E-post: alexandra.kahts-winje@halmstad.se

Johan Persson

Johan Persson
Destinationsutveckling natur, kust och hav. Destinationssäljare
Mobil: 072-208 26 28
E-post: johan.persson@halmstad.se

 

Juli Jönsson


Julia Jönsson
Koordinator
Mobil: 070-553 74 28
E-post: julia.jonsson@halmstad.se

Camilla Axelsson


Camilla Axelsson
Föräldraledig



Golfhuvudstaden

För att ta vara på Halmstads starka position inom golfen startade Destination Halmstad projektet Golfhuvudstadenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster i oktober 2012. Syftet är att stimulera besöksnäringen i Halmstad och främja tillväxt med fler arbetstillfällen i förlängningen.

Webbplats: www.golfhuvudstaden.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster en del av destiantionhalmstad.se

Camilla Axelsson


Johan Larsson Jufvas
Destinationsutveckling och projektledare Golfhuvudstaden
Mobil: 073-049 35 01
E-post: johan.larsson.jufvas@halmstad.se

Camilla Axelsson


Camilla Axelsson
Föräldraledig